În zilele de 14-15 mai, la Sala de Scrimă „Ana Pascu” din București, a avut loc a IX-a ediție a Cupei „Aramis”. Evenimentul de tradiție, organizat de clubul sportiv de scrimă „Aramis” București, în colaborare cu Federația Română de Scrimă, a aliniat la start un număr impresionat de floretiști, 267!

La concurs au participat și sportivi de valoare din Ucraina și Bulgaria, competiția căpătând, astfel, valențe internaționale și bucurându-se de un nivel ridicat.

Cupa a reunit sportivi din categoriile U9, U11, U13, U15 și U17.

Corona Brașov a fost prezentă la start cu 26 de floretiști și a reușit să cucerească patru medalii de bronz prin sportivii:

  • Albert Man – U13 – loc 3
  • Maria Leonte – U13 – loc 3
  • Natalia Scafa – U15- loc 3
  • Enya Male  – U17- loc 3

Rezultatele complete ale sportivilor Coronei:

Masculin U9:

  • Locul 12 Andrei Zaharia
  • Locul 14 David Cojanu
  • Locul 17 Andrei Popescu

Masculin U11:

  •  Locul 16: Vlad Popa
  • Locul 17: Szilard Imecs
  • Locul 22: Ioan Popa

  Masculin U13

  •  Locul 3: Albert Man
  •  Locul 12: Matei Cojanu
  •  Locul 14: Codrin Olteanu
  •  Locul 15: Radu Andronic
  •  Locul 28: Andrei Gorghiu

  Masculin U15

  • Locul 18: Albert Man
  • Locul 20: Matei Cojanu
  • Locul 29: Radu Andronic
  • Locul 34: Stefan Achim

Feminin U9

  • Locul 6: Anastasia Cristea
  • Locul 11: Sara Amihăilesei
  • Locul 13: Medeea Cristea

Feminin U11

  • Locul 10: Anastasia Banea
  • Locul 20: Eva Stoica

Feminin U13

  •  Locul 3: Maria Leonte
  •  Locul 5: Natalia Scafa
  • Locul 9: Lavinia Bondrea
  • Locul 24: Olivia Zodila
  • Locul 38: Dorothea Poruțiu
  • Locul 41: Roxana Szocs

Feminin U15

  • Locul 3: Natalia Scafa
  • Locul 13: Anca Pușcașu
  • Locul 14: Maria Leonte

Feminin U17

  • Locul 3: Enya Male
  • Locul 6: Alexandra Olaru
  • Locul 7: Darra Cismaș
  • Locul 11: Diana Pescăruș
  • Locul 16: Sonia Tighinean

Sportivii sunt antrenați de Nona Cismaș, Dorin Moraru și Matei Piukovici.

Felicitări sportivilor și antrenorilor!