• 5 floretiste au reprezentat Corona Brașov la Campionatele Naționale de Cadete și Junioare
  • Enya Male și Darra Cișmaș au avut asalt pentru medalie

Campionatele Naționale de cadete și de juniori s-au desfășurat între 8 si 9 ianuarie, la Sala de scrimă „Ana Pascu” din București.

În competiția destinată cadetelor, Enya Male și Darra Cișmaș au avansat până în faza sferturilor de finală. Enya a întâlnit-o în optimile de finală pe clujeanca Teodora Sipoș (CSM Cluj Napoca) pe care a învins-o cu 15-12. În sferturi, sportivă din Brașov a fost surclasată de Ingrid Miti Bikfalvi (CSU Poli Timișoara), cu 15-3.

Darra Cișmaș a trecut în optimi de Karina Liță de la CSȘ Triumf București, cu 14-7, și a pierdut în sferturi, cu 10-15 duelul împotriva floretistei Maria Teodorescu (CSTA București).

În campionatul național rezervat cadetelor, reprezentantele Coronei s-au clasat, în final, pe următoarele poziții:

• Denisa Pescăruș – locul 27.

„Le felicit pe sportivele Coronei pentru evoluția în cele două întreceri rezervate cadetelor și junioarelor. Sunt sportive de perspectivă, mai ales că au 15 ani și evolueză în competițiile cadetelor (până la 17 ani) și junioarelor (sportive până la 21 de ani). Sunt convins că floretistele Coronei vor aduce și în viitor rezultate frumoase pentru clubul nostru”, a declarat Matei Piukovici, antrenor-coordonator al secției de scrimă.

Reamintim că finala Cupei României la floretă U15 s-a desfășurat între sportivele Coronei Enya Male și Darra Cișmaș și a fost câștigată de prima dintre ele.

Antrenorii sportivelor sunt Matei Piukovici și Dorin Moraru.

Corona Brașov își propune să readucă Brașovului școala de scrimă de altădată, care a dat, în timp, zeci de sportivi și antrenori de mare valoare.

Felicitări fetelor! Felicitări antrenorilor!