În perioada 13-14 februarie la Bazinul Steaua din cadrul Complexului Sportiv Ghencea are loc ”CUPA ROMÂNIEI” la polo pe apă masculin ediția 2020. La această ediție participă 7 echipe din cele 8 înscrise în Campionatul Național: CSA Steaua București BA, CS Dinamo București, CSM Oradea, CSM Corona Brașov, CS Rapid, Sportul Studențesc și CSU Poli Cluj. Sistemul competițional este direct eliminatoriu (cu sferturi de finală, semifinale și finala). CSA Steaua București BA deținătoarea trofeului va juca direct în semifinală cu câștigătoarea meciului disputat între echipa Corona Brașov și Sportul Studențesc.

“După o pauza competițională destul de lungă suntem nerăbdători să începem meciurile oficiale. Echipa noastră vine după un stagiu de pregătire in Ungaria-Budapesta, unde în perioada 02-08 Februarie am avut o serie de meciuri amicale cu BVSC, NAGYKANIZSA, VASAS și FERENCVAROS. Au fost meciuri extrem de bune in compania unor adversari puternici , meciuri in care am putut vedea nivelul de joc al echipei și in care am putut testa anumite scheme de joc atât pentru atac cât și pentru faza de apărare . Suntem pregătiți și totodata încrezători pentru meciurile oficiale care urmează să le disputăm in Cupa României. Obiectivul echipei noastre este să joace finala mică – pentru locul 3 și sunt absolut sigur că băieții se vor mobiliza exemplar și se vor “bate” pentru atingerea acestui obiectiv. “, a declarat coordonatorul secției de polo Florin Turcu.

Programul complet al meciurilor:

Joi, 13 februarie

Ora 8:30 CSM Oradea – Poli Cluj-Napoca (A)
Ora 10:00 Dinamo București – Rapid București (B)
Ora 11:30 Corona Brașov – Sportul Studențesc (C)

Ora 17:00 Meci pentru locurile 5-7
Ora 18:30 Semifinala 1: Învingătoare meci A – Învingătoare meci B
Ora 20:00, Semifinala 2: Steaua București – Învingătoare meci C

Vineri, 14 februarie

Ora 16:30 Meci pentru locurile 5-6
Ora 18:00 Finala mică
Ora 20:00 Finala