Echipa noastră a întâlnit aseară la Brașov campioana „en-titre” a Ligii Erste: FTC Telekom Budapesta.

A rezultat un meci frumos, deschis și cu multe ocazii de poartă de ambele părți. De asemenea, în cadrul echipei noastre a fost consemnat un debut, atacantul Mircea Constantin (transferat ieri de la ACSH Gheorgheni) fiind trimis pe gheață de către antrenorul Julius Penzes. În minutul 09’54” gazdele au reușit să deschidă scorul (după un contraatac în inferioritate numerică). „Lupii” au echilibrat repede meciul, în minutul 11’47” fundașul canadian  Sam Labreque marcând din apropierea porții, după o pasă foarte bună a lui Levente Zsok. Scorul după prima repriză: 1-1. În repriza secundă primii care au marcat au fost jucătorii noștri, golgheterul echipei Cody Fowlie reușind să fructifice o superioritate numerică în minutul 29’08” (fiind asistat de cuplul de fundași Nelson Armstrong și Logan Stephenson). Spre finalul reprizei secunde oaspeții au reușit să egaleze pentru 2-2. Și în repriza a treia ambele echipe au reușit să marcheze câte un gol  După ce oaspeții au trecut la conducere pe tabela de marcaj în minutul 45’24”, „lupii” au egalat rapid – în minutul 45’45” – prin Wacey Rabbit (asistat de către Jared Brown și Cody Fowlie). Scorul după timpul regulamentar de joc a fost 3-3. S-a trecut la repriza suplimentară de 5 minute, însă nici una dintre echipe nu a reușit să își adjudece victoria. Astfel, învingătoarea a fost stabilită la „shoot-out”. A fost nevoie de câte 10 lovituri de departajare pentru fiecare echipă pentru a se stabili învingătoarea. Pentru echipa noastră golul decisiv a fost marcat de către Daniel Trancă (care a ajuns la 9 goluri marcate pentru „lupi” în acest sezon).

După această victorie echipa noastră urcă pe locul 2 al Ligii Erste, contabilizând până în acest moment un număr de 42 de puncte din 21 de meciuri, cu un punct mai mult decât FTC Telekom (însă FTC are două meciuri mai puțin disputate față de noi).

Seria de la Brașov a „lupilor” continuă astăzi, de la 18:30, cu un nou meci împotriva unui adversar spectaculos: UTE.