Campionatul Naţional Probe şi Poliatlon

În perioada 8-11 august a avut loc Cluj Napoca, Campionatul Naţional Probe şi Poliatlon ce a avut ca scop verificarea nivelului de pregătire al patinatorilor de viteză la categoriile de seniori, şi juniori A,B,C,D,E şi F, dar şi desemnarea campionilor naţionali la aceleaşi categorii, masculin şi feminin.
Competiţia a fost organizată de către Federaţia Română de Patinaj şi s-a desfăşurat la Baza Sportivă Gheorgheni.

Categoriile de vârstă participante au fost:
Seniori > 19 ani(m+f)- născuţi înainte de 30 iunie 2000;
Juniori A 17-18 ani(m+f)- născuţi după 1 iulie 2000 şi înainte de 30 iunie 2002;
Juniori B 15-16 ani(m+f)- născuţi după 1 iulie 2002 şi înainte de 30 iunie 2004;
Juniori C 13-14 ani(m+f)- născuţi după 1 iulie 2004 şi înainte de 30 iunie 2006;
Copii D 11-12 ani(m+f) -născuţi după 1 iulie 2006 şi înainte de 30 iunie 2008;
Copii E 9 -10 ani(m+f)- născuţi după 1 iulie 2008 şi înainte de 30 iunie 2010;
Copii F 7 – 8 ani(m+f)- născuţi după 1 iulie 2010 şi mai tineri.

Probele de concurs au fost:

Seniori 500 m, 1.500 m,1.000 m, 3.000 m
Senioare 500 m, 1.500 m, 1.000 m, 3.000 m
Juniori A 500 m, 1.500 m, 1.000 m, 3.000 m
Junioare A 500 m, 1.500 m, 1.000 m, 3.000 m
Juniori B 500 m, 1.500 m, 1.000 m, 3.000 m
Junioare B 500 m, 1.500 m, 1.000 m, 3.000 m
Juniori C (m + f) 500 m, 1.000 m, 500 m, 1.500 m
Juniori D (m + f) 500 m, 1.000 m, 500 m, 1.000 m
Juniori E (m + f) 500 m, 300 m, 500 m, 300 m
Juniori F (m + f) 100 m, 300 m, 100 m, 300 m

Pista de concurs a avut lungimea de 400 m., cu raza turnantei culoarului interior de 25 m.
şi a culoarului exterior de 28 m.

Sportivii clubului Corona Braşov antrenaţi de Bogdan Stănescu şi Katalin Kristo au obţinut următoarele rezultate:

Seniori feminin
Hogas Mihaela
Locul 2 – 500m
Locul 1 – 1000m
Locul 2 – 1500m
Locul 3 – 3000m
Locul 3 la general

Seniori masculin
Nedelea Cosmin
Locul 1 – 500m
Locul 1 – 1000m
Locul 1 – 1500m
Locul 1 – 3000m
Locul 1 la general

Popa Cristi
Locul 2 – 500m
Locul 2 – 1000m
Locul 2 – 1500m
Locul 2 – 3000m
Locul 2 la general

Juniori A feminin

Manolache Roxana
Locul 2 – 500m
Locul 1 – 1000m
Locul 1 – 1500m
Locul 1 – 3000m
Locul 1 general

Ionel Ramona
Locul 1 – 500m
Locul 2 – 1000m
Locul 2 – 1500m
Locul 2 – 3000m
Locul 2 general

Juniori B feminin

Francu Citre Antonia
Locul 2 – 500m
Locul 1 – 1000m
Locul 3 – 1500m
Locul 3 – 3000m
Locul 2 general

Juniori C feminin

Morosanu Maria
Locul 4 – 500m
Locul 4 – 1000m
Locul 4 – 1500m
Locul 4 la general

Juniori E feminin

Stanciu Diana
Locul 3 – 500m
Locul 4 – 300m

Juniori E masculin

Monea Marius
Locul 4 – 3000m
Locul 5 – 500m

Juniori F feminin

Anya Adafinei
Locul 2 – 100m

Spataroiu Alexandra
Locul 3 – 300m
Locul 3 la general

În clasamentul pe echipe Corona Braşov a ocupat locul 3

La finalul concursului antrenorul Bogdan Stănescu a declarat: “La concursul acesta am avut ghinion, unii au căzut, alţii s-au dezechilibrat. Mulţi dintre copii sunt în primul an de concurs, iar la vârsta aceasta un an face diferenţa. Per total sunt mulţumit, mai ales pe plan tehnic unde majoritatea au progresat foarte mult”.

Felicitări tuturor sportivilor şi antrenorilor Bogdan Stănescu şi Katalin Kristo.